BBL
“BBL” nedir? Vücutta hangi bölgelerde kullanılıyor ?
Işığın değişik dalga boylarının enerjisini kullanan bir sistemdir. Bilimsel olarak selektif fototermoliz yapan bir cihazdır. Yani belli bir dalga boyuna hassas olan hücreler hedef alınır, ışık enerjisi bu hücrelere temas ettiğinde emilme ile meydana gelen enerjiyi ısı enerjisine çevirir. BBL (Broad Band Light) bir İPL( İntense Pulsed Light) sistemidir. Laserden sonra gelişen bir teknolojidir. Işık belli bir dalga boyutunda safir bir kristalin içinden geçmektedir ve hedefini bulduğunda enerjisi ısı enerjisine dönüşür. BBL‘in diğer İPL sistemlere ve laserlere göre 3 konuda üstünlüğü vardır:
1- Safir kristali 5 dereceye kadar soğutmak mümkündür, dolayısıyla kristal cilde değdiğinden soğuk hem cildi korur ve yanma riski yoktur hemde uyuşturma etkisi vardır , dolayısıyla ağrısızdır.
2-Soğuk kristal cildi koruduğundan enerji gücü diğer sistemlere göre rahatlıkla arttırılabilmektedir dolayısıyla daha etkilidir.
3-Kristal ile ışık arasına değişik filtreler takarak değişik dalga boyları elde edilebilir, bu da birkaç cihazın işlevini yapmak demektir.
Vücudun dekolte, boyun, yüz, eller, kollar, bacaklar, sırt gibi tüm bölgelerinde kullanılabilir.

El-boyun ve dekolte bölgesindeki kırışma ve sarkmalar için nasıl bir uygulama yapılıyor ?
Kristal cilt üzerinde gezdirilir ve her üç saniyede bir yoğun atılımlı ışık sayesinde tedavi uygulanır.

Uygulamalar her bölge için ne kadar sürüyor ?
Kristalin yüzölçümü 2 cm2 dir, bütün bir boyun ve yüz tedavisi 45 dakika sürmektedir.

Her bölge için kaç seans yeterli ?
Ayda bir yapılan 5 seansta eller, dekolte , boyun ve yüzdeki güneş lekeleri, kılcal damarlar yok edildiği gibi , kırışıklıkların azalması, gözeneklerin sıkılaştırılması ve cildin gerilmesine tanık oluyoruz.Seanslar 30-45 dakika arası sürüyor.

Sonuca ulaştıktan sonra tekrar gerekiyor mu ?
6 ayda bir tek bir seans tavsiye ediyorum, zira cildi germenin, lekeleri ve ince damarları yok etmenin yanı sıra fibroblast hücrelerini (kök hücreler) uyarıyor ve yeni kolajen salgısıyla cilt gençleşiyor , canlılık ve parlaklık kazanıyor, bunu idame etmek içinde 6 ayda bir tek bir seansa gelin diyorum.

Lokal ya da genel anesteziye gereksinim var mı ?
Hiçbir anesteziye gerek yok zira ağrısızdır.

Hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissediyor mu ? 
Çok hafif bir ısınma hissedilir.

Uygulamalar sonucunda deri nasıl bir reaksiyon veriyor ?
Her seansta bağ dokusundaki kollajen lifler kısalır, böylece cildi gerer. 3 hafta içinde fibroblastlar (kök hücreler) faaliyete geçer ve yeni kollajen ile elastin salgısı başlar , bu da cildi gençleştirir ve canlılık, parlaklık kazandırır. Cilt gerginliği 2-3 sene sürer .

BBL ile epilasyon da yapılabiliyor mu ?
FDA (American Food and Drug Administration) tarafından permanent epilation onayı almış bir cihazdır.Ucundaki safir kristalin çevresinde onu çok etkili bir şekilde soğutan sistem sayesinde acı, ciltte yanma olmadan kıl köklerini yok eder, cilt tipi ne olursa olsun. Seanslar 5- 6 haftada bir tekrarlanır. İlk 3 seansta neticenin %80 i elde edilir. Toplam 5- 6 seansta tüylerden kurtulunur.

BBL’in Akne ve leke tedavilerinde rolü nedir ?
3-4 seansta etkilidir. Aktif akneyi derhal baskı altına alır. Gerek akne lekelerini, gerekse güneş lekelerini çok ‘’elegan’’ bir şekilde, yani cildi soymadan, kabuk bağlamadan yok eder.

Ellerin genç görünmesiyle ilgili ne gibi uygulamalar yapılıyor ? 
Bugüne kadar pek bir şey yapılamıyordu: TCA (asit), koterle yakma veya likit azotla dondurarak lekeler giderilebiliyordu. Ancak yara veya kabuk oluşup bakımı bir hafta- on gün sürüyordu. Ayrıca leke giderilip yerine beyaz leke kalabiliyordu ki, bu da pigmente lekeden daha çirkin bir görüntü teşkil edebiliyordu. Şimdi ise BBL ile ‘’elegan’’ bir şekilde yara- kabuk yapmadan giderilebiliyor. Tabii bunun dışında glikolik asitli kremlerle bir miktar gençleştirme yapılabilir ama lekelere bir faydası dokunmaz.

Ellerdeki germe işlemi hangi durumlarda ve hangi yöntemlerle yapılıyor ? Yaş ve cinsiyet ayrımı var mı ? 
Yaş ve cinsiyet ayırımı yok, BBL 16 yaşından büyüklere uygulanır.

Uygulamalar, öncesi ve sonrasıyla ne kadar sürüyor ? 
Toplam on dakika süren işlem sonrasında herhangi bir bakım gerekmez (sun block dışında).

Ellerdeki lekeler hangi yöntemlerle giderilebiliyor ?
Uygulamalar, öncesi ve sonrasıyla ne kadar sürüyor? BBL yöntemi hangi durumlarda uygulanıyor ? BBL hem geriyor , hem lekeleri gideriyor. Uygulama bir ay ara ile üç kerede yapılıyor. İstenilirse lekeler bir kerede de giderilebilir ama tekrarlama riski yüksek olur (rebound).

Fiyatlardan söz eder misiniz ?
Yüz- boyun seansı 400 dolar, eller veya dekolte ilave olursa 500 dolardır.
Tabii yalnız bunlar değil, aynı zamanda akne tedavi edilebilmekte, uygun filtre takarak FDA ( Food and Drug Aministration) onaylı kalıcı epilasyon yapılmaktadır : ağrısız,yan etkisiz ve hızlı (5-6 seansta).

Botox
” Botox” nedir ? Hangi durumlarda uygulanıyor ?
Botox laboratuar ortamında elde edilen ve 100’er ünitelik ampullarda liyofilize edilip soğuk zincirinde doktorlara ulaştırılan bir toxindir. Toxini salgılayan ise, Clostridium Botulinum adındaki bir bakteridir. 35 seneden beri başarı ile şaşılıkta ve felçlerde kullanılmaktadır, son 7 seneden beri ise estetikte kullanılmaktadır. 2 sene evvel FDA estetikte kullanılmasına onay vermiştir.
Estetikte botox mimik kaslarına uygulanır: göz çevresi kaz ayakları çizgileri, alın, kaş arası ve de boyuna. Boyuna uygulandığında ayrıca lifting etkisi olur. Botox ayrıca aşırı terlemede kullanılır, koltuk altlarında, terlemeyi bir sene boyunca durdurur.

Uygulama süresi ve periyodu nedir ?
Mimik kaslarında etkisi 3-4 aylıktır, boyun ve alında 6 aylıktır.

“Botox”la ilgili olarak beyin damarlarını olumsuz etkilediği yönünde çıkan haberler hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Botox sulandırığında etkisini tamamen kaybeder , deneysel olarak çok büyük miktarlarda ve ani olarak fare damarından zerkedildiğinde beyinde hasar tespit edilmiş olabilir.

“Botox” yöntemini, dolgu maddeleri ve “BBL” ile karşılaştırabilir misiniz ?
Aslında birbirilerini tamamlarlar.

Uygulamanın fiyatı nedir ?
Normalde bir bölge 300 dolar, komple alın, kaş arası ve kaz ayakları 500 dolar. Daha ucuza yapıldığında istenilen netice elde edilmez. Çünkü yapılan ilaçtan tasarruf etmeye kalkışılır. Yani ucuza yapana gitmeyin diyorum.

Göz çevresi girişimleri
Laser ile yapılan gözkapağı ameliyatları hakkında bilgi verirmisiniz ?
Üst göz kapaklarında ciltte sarkma , alt göz kapaklarında ise yağ torbaları oluşur ve yaşlı, yorgun bir bakış meydana getirir.

Laser ile yapılan gözkapağı ameliyatlarındaki yöntem nedir ?
Lokal anestezi uygulanır. Bisturi yerine lazer kullanılır, bu şekilde kansız ve acısız bir ameliyat gerçekleştirilir. Alt torbalar göz kapağının arkasından alınır ve dikiş atılmaz ( transkonjonktival blefaroplasti). Üst göz kapaklarından ise fazla cilt kesilir ve dikiş atılır.

Dikiş gerekir mi ?
Üst blefaroplasti dikiş gerektirmektedir. Dikişler 6 gün içinde alınır.

Bu yöntem ile cerrahi yöntem arasındaki fark nedir ?
Lazerle yapılan ameliyat tamamen kansız bir şekilde gerçekleşmektedir. Daha hızlı ve daha az travmatik olmaktadır. Ameliyat sonrası 48 saatlik bir ödem oluşur. 3. gün işe gidilebilir. Morluk oluşmaz

Bu ameliyatda elde edilen netice kaç yıl kendisini koruyor ?
5-10 yıl arası.

Dolgu Maddeleri
Cilt dolgu maddelerinin etki süresi ne kadardır ?
Restylane gibi organik olanlar bir ila birbuçuk yıla kadar etkili olabilir.

Kalıcı cilt dolguları var mıdır ve bunları öneriyormusunuz ?
Evet kalıcı, hydrogel bazlı dolgu maddeleri var ve ben de bazı derin çukurları düzeltmek için bunları zaman zaman kullanıyorum. Ancak küçük sarkma ve kırışıklıklarda bunları önermiyorum: Yüzünüz zaman içerisinde doğal bir değişime uğrayacaktır ve kalıcı bir dolgu bu süreçte doğal olmayan bir görünüme sebebiyet verebilr.

Meme Estetiği
Meme büyütme işleminde kullanılan maddeler nelerdir ve bunların herhangi bir zararı var mı ?
Serum Fizyolojik ile doldurulmuş protezler, jel silikon dolgulu protezler mevcuttur. Son gelişme ise, jel silikonlu protezin titanium ile kaplanması yöntemidir. Bu şekilde yapılan girişimlerin, terleme ya da kapsül oluşumu gibi yan etkileri hemen hemen yok denecek kadar azdır. Bu tür dolgu malzemelerinin kanser yapmadıkları ise kesin olarak kanıtlanmıştır.